A kutatási kérdés meghatározása
Még mielőtt belekezdesz szakdolgozatod megírásába, legelőször azt gondold át, hogy mire szeretnél tudományos munkáddal rávilágítani! Más szóval, legelső lépésed, hogy megfogalmazod a kutatási kérdésed. Kutatási kérdés nélkül nincs szakdolgozat! Továbbá, az elméleti hátteret sem tudod e nélkül felépíteni.
A kutatási kérdés feladata, hogy a kutatás célja lényegesen konkrétabban, gyakorlatilag egy rövid mondatban megfogalmazásra kerüljön. Leggyakrabban használatos kérdőszavak: a "mi" és a "hogyan", kevésbé használatos pedig a "miért".
Mielőtt nekiesnél a kutatási kérdésed megalkotásának, célszerű a kutatásod célját pár mondatban összefoglalni (ez a szakdolgozat bevezetésének szerves része lesz), mivel a kutatási céllal határozod meg, hogy mit szeretnél elérni a kutatásoddal, mit fogsz feltárni vagy elemezni. Lényeges rámutatni a kutatás újdonságtartalmára, azaz, hogy szakdolgozatod miben lesz másabb, mint a korábban, hasonló témában született szakdolgozatok. Továbbá, mi lesz az az új tudásanyag (kutatási eredmény), amellyel vizsgálatod hozzájárulhat a szakterület fejlődéséhez, ismeretanyagának bővüléséhez.
Ezzel egyidejűleg döntened kell az empirikus kutatás módszeréről és az elemzési technikájáról is. Választhatsz a kvantitatív kutatási módszerek és a kvalitatív kutatási módszerek közül egyaránt. A lényeg, hogy legyen saját kutatómunka a dolgozatodban, mellyel a dolgozat elején felállított vizsgálati kérdésre megalapozott választ tudsz szakdolgozatod végén adni!
Tehát a kutatási kérdés azért szükséges, hogy irányt adjon számodra a tudományos munkád megírása során, viszont nem összekeverendő a hipotézis felállítással!
TANÁCS:
Mivel a kutatási kérdés képezi szakdolgozatod lelkét, célszerű már ezzel az egy kérdő mondattal felkeresnek konzulensed! Miután rábólintott, csak akkor folytatni tovább a munkát. Így elkerülheted a felesleges munkát. Ugyanakkor, a kutatási kérdésed leírása mellett röviden foglald össze a szakdolgozat célját és kutatási módszerét is!